-
Compare the unit prices of the three brands of liquid hand soap.
-
Brand A has the greatest unit price. Brand C has the least unit price.
Comments (7)These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
When posting a comment, you agree to our Terms of Use.Showing 7 commentsGuest 3 years ago |Hello0 0Guest 3 years ago |Hello0 0Guest 3 years ago |Hello0 0Guest 3 years ago |Hii0 0Guest 3 years ago |Hii0 0Guest 3 years ago |I’m a guest0 0Guest 5 years ago |hi1 0 -
-
A family of 4 uses 128 fluid ounces of liquid hand soap annually. Suppose the family purchases brand C instead of brand A. Estimate the annual savings for the family.
These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
When posting a comment, you agree to our Terms of Use.Showing 2 commentsGuest 3 years ago |Ahh haha1 0Guest 4 years ago |BAGOE0 3 -
The wholesale price of brand A is $0.99.
- Find the markup.
- Find the markup percent.
-
- The markup for brand A is
- The markup percent for brand A is
- The markup for brand A is
These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
When posting a comment, you agree to our Terms of Use. -
You have a coupon for 10% off brand B.
- How much can you expect to pay for brand B?
- How does the coupon affect the unit price of brand B? Explain your reasoning.
- Does brand B give you the most hand soap for your money after the coupon is applied? Explain your reasoning.
These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
When posting a comment, you agree to our Terms of Use. -
Use the following recipe for homemade hand soap.
- What is the unit price of the homemade liquid hand soap?
- You make your own liquid hand soap instead of buying brand C. What is the discount percent?
-
-
The total volume of the recipe is 6 cups.
The total cost of the recipe is
The unit price of the recipe is
-
Compared to brand C, whose unit price is about $0.093 per fl oz, the discount for the homemade soap is
So, compared to brand C, you have a discount percent of
-
These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
When posting a comment, you agree to our Terms of Use.