Browse the Topics, Table of Contents, and Index
Follow us:
Twitter Facebook

2.1 Unit Prices

2.1 Unit Prices
<
>
  • 15. Product Downsizing

    Instead of increasing the price of a product, some manufacturers decrease the amount of the product in a package but charge the same price. Analyze the effect of product downsizing on unit price.

    • Worked-Out Solution

      Begin by calculating the unit price for each can.

      By downsizing the amount in a can, the manufacturer increases the unit price about $0.05 per ounce. This is an increase of

      So, what might have seemed like no increase in price is actually a substantial increase of about 40%.

    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

     _    _    _    _     _____     ______            
    | |  | || | || | ||  |__  //   /_   _//   ____    
    | |/\| || | || | ||    / //     -| ||-   |    \\  
    |  /\  || | \\_/ ||   / //__    _| ||_   | [] ||  
    |_// \_||  \____//   /_____||  /_____//  |  __//  
    `-`   `-`   `---`    `-----`   `-----`   |_|`-`   
                                             `-`      
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
  • 16. Product Downsizing

    Instead of increasing the price of a product, some manufacturers decrease the amount of the product in a package but charge the same price. Analyze the effect of product downsizing on unit price.

    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

      ______     ___      _  _    __   __   ______   
     /_   _//   / _ \\   | \| ||  \ \\/ // |      \\ 
     `-| |,-   | / \ ||  |  ' ||   \ ` //  |  --  // 
       | ||    | \_/ ||  | .  ||    | ||   |  --  \\ 
       |_||     \___//   |_|\_||    |_||   |______// 
       `-`'     `---`    `-` -`     `-`'   `------`  
                                                     
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
  • 17. Effect of Product Downsizing

    A manufacturer decreases the amount of product in a package but keeps the price the same. What effect does this have on the unit price of the product? Explain your reasoning.

    • Worked-Out Solution

      As illustrated in Exercise 15, if you decrease the weight or volume of product in a container, but keep the price the same, then you increase the unit price.

    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

      ______    _____    _    _    _    _    _____    
     /_   _//  |  ___|| | || | || | || | || |  __ \\  
       | ||    | ||__   | || | || | || | || | |  \ || 
      _| ||    | ||__   | \\_/ || | \\_/ || | |__/ || 
     /__//     |_____||  \____//   \____//  |_____//  
     `--`      `-----`    `---`     `---`    -----`   
                                                      
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
  • 18. Increasing Unit Price

    Is it possible to increase the unit price of a product by decreasing both the size and the price? Explain your reasoning.

    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

     __   _      ___     _    _     _____             
    | || | ||   / _ \\  | || | ||  |  ___||   ____    
    | '--' ||  | / \ || | || | ||  | ||__    |    \\  
    | .--. ||  | \_/ || | \\_/ ||  | ||__    | [] ||  
    |_|| |_||   \___//   \____//   |_____||  |  __//  
    `-`  `-`    `---`     `---`    `-----`   |_|`-`   
                                             `-`      
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
  • 19. Paying More for Less

    The weight or volume listed on a product may be greater than the actual amount of the product that you are receiving. A 1-pound package of chicken costs $1.99.

    1. The label on the package says "up to 15% solution." This means that 15% of the weight of the package is a solution. What is the actual unit price per pound of chicken?

    2. Compare the unit price in part (a) to the unit price on the package.

    • Worked-Out Solution
      1. Using the total weight of 1 pound, the unit price is

        $1.99 per pound.    Using total weight, including solution

        Using the fact that the package might have 15% solution, there could be as little as 0.85 pound of chicken in the package. For this weight, the unit price is

      2. Although the package states that the unit price is $1.99 per pound, this includes water or other solutions used in processing and packaging. The actual unit price of the chicken is about $2.34 per pound.

    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

     _    _      ___      _  _     _____     _  _   
    | \  / ||   / _ \\   | \| ||  |  ___||  | \| || 
    |  \/  ||  | / \ ||  |  ' ||  | ||__    |  ' || 
    | .  . ||  | \_/ ||  | .  ||  | ||__    | .  || 
    |_|\/|_||   \___//   |_|\_||  |_____||  |_|\_|| 
    `-`  `-`    `---`    `-` -`   `-----`   `-` -`  
                                                    
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
  • 20. Paying More for Less

    The weight or volume listed on a product may be greater than the actual amount of the product that you are receiving. Two brands of bleach and their prices are shown.

    1. Find the unit prices of the two brands in dollars per gallon. Based on your calculations, which brand is the better buy?
    2. Brand A is 6% bleach. Brand B is 3% bleach. You can make 3% bleach by mixing 1 fluid ounce of brand A with 1 fluid ounce of water. How many fluid ounces of 3% bleach can you make using brand A?
    3. Find the unit prices of the two brands in dollars per gallon of 3% bleach. Based on your calculations, which brand is the better buy?
    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

      ____      _____     _____    _    _             
     |  _ \\   |  ___||  /  ___|| | || | ||   ____    
     | |_| ||  | ||__   | // __   | || | ||  |    \\  
     | .  //   | ||__   | \\_\ || | \\_/ ||  | [] ||  
     |_|\_\\   |_____||  \____//   \____//   |  __//  
     `-` --`   `-----`    `---`     `---`    |_|`-`   
                                             `-`      
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
©Larson Texts, Inc. All Rights Reserved.