Browse the Topics, Table of Contents, and Index
Follow us:
Twitter Facebook

2.1 Unit Prices

2.1 Unit Prices
<
>
  • 1. Unit Price of Peanuts

    Find the unit price of the can of peanuts. (See Example 1.)

    $2.79 for 16 oz

    • Worked-Out Solution

      In this case, the unit price is in "dollars per ounce." This implies that you divide the price by the number of ounces.

      The unit price is about $0.17 per ounce.

    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

      _  __     ___      ______    _____    __   _   
     | |/ //   / _ \\   /_   _//  |  ___|| | || | || 
     | ' //   | / \ ||    | ||    | ||__   | '--' || 
     | . \\   | \_/ ||   _| ||    | ||__   | .--. || 
     |_|\_\\   \___//   /__//     |_____|| |_|| |_|| 
     `-` --`   `---`    `--`      `-----`  `-`  `-`  
                                                     
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
  • 2. Unit Price of Ramen

    Find the unit price of the ramen. (See Example 1.)

    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

      ______     ___      _____    _    _     ______  
     /_____//   / _ \\   |__  //  | || | ||  /_   _// 
     `____ `   / //\ \\    / //   | || | ||  `-| |,-  
     /___//   |  ___  ||  / //__  | \\_/ ||    | ||   
     `__ `    |_||  |_|| /_____||  \____//     |_||   
     /_//     `-`   `-`  `-----`    `---`      `-`'   
     `-`                                              
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
  • 3. Unit Price of Grape Juice

    Find the unit price of the bottle of grape juice. (See Example 1.)

    $3.39 for 64 fl oz

    • Worked-Out Solution

      In this case, the unit price is in "dollars per fluid ounce." This implies that you divide the price by the number of fluid ounces.

      The unit price is about $0.05 per fluid ounce.

      Remember that fluid ounce is a measure of volume, while ounce is a measure of weight. The use of the term "ounce" for both measures stems from the fact that one fluid ounce of water weighs about one ounce. This relationship is summarized in the saying "A pint's a pound the world around."

      There are 16 fluid ounces in a pint. And there are 16 ounces in a pound.

    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

       _____   __   __             _    _    _    _   
      / ___//  \ \\/ //   ____    | || | || | |  | || 
      \___ \\   \ ` //   |    \\  | || | || | |/\| || 
      /    //    | ||    | [] ||  | \\_/ || |  /\  || 
     /____//     |_||    |  __//   \____//  |_// \_|| 
    `-----`      `-`'    |_|`-`     `---`   `-`   `-` 
                         `-`                          
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
  • 4. Unit Price of Ice Cream

    Find the unit price of the ice cream. (See Example 1.)

    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

      _____     ______   ______     _____     ______  
     |__  //   /_   _// |      \\  |  ___||  /_   _// 
       / //     -| ||-  |  --  //  | ||__      | ||   
      / //__    _| ||_  |  --  \\  | ||__     _| ||   
     /_____||  /_____// |______//  |_____||  /__//    
     `-----`   `-----`  `------`   `-----`   `--`     
                                                      
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
  • 5. Unit Price of Strawberries

    Strawberry growers are paid for every 100 pounds of strawberries produced. (See Example 2.)

    1. In 2009, how much did a grower earn for a pound of strawberries?
    2. In 2009, the price of a 16-ounce container of strawberries was $2.57. What percent of the price did the grower earn?
    • Worked-Out Solution
      1. In 2009, the grower's price of 100 pounds of strawberries was about $98

      2. The retail price is $2.57 and the grower's price is $0.98.

        So, the grower received about 38% of the retail price.

    Comments (2)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

               _    _    __   _     ______            
      ____    | || | || | || | ||  /_   _//     ___   
     |    \\  | || | || | '--' ||   -| ||-     /   || 
     | [] ||  | \\_/ || | .--. ||   _| ||_    | [] || 
     |  __//   \____//  |_|| |_||  /_____//    \__ || 
     |_|`-`     `---`   `-`  `-`   `-----`      -|_|| 
     `-`                                         `-`  
    
    Showing 2 comments
    Subscribe by RSS
    system user
    Cody (moderator)6 years ago |
    I'm sorry that you are having trouble. Can you tell me what it is that you're confused about in problem six?
    0
    system user
    Guest   6 years ago |
    thes answers are completely nosense they do not help me in figuring out problem 6 on this page
    0
  • 6. Retail Price of Strawberries

    In 1991, the average retail price of a pound of strawberries was $1.32. (See Example 2.)

    1. In 1991, how much did a grower earn for a pound of strawberries?
    2. In 1991, what percent of the average retail price did the grower earn?
    3. Compare the percent in part (b) with the percent from Exercise 5. Did growers earn a larger portion of the average retail price in 1991 or in 2009? Explain your reasoning.

    Comments (0)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

                ______    ____       ___      ______  
        ___    /_   _//  |  _ \\    / _ \\   /_   _// 
       /   ||   -| ||-   | |_| ||  / //\ \\    | ||   
      | [] ||   _| ||_   | .  //  |  ___  ||  _| ||   
       \__ ||  /_____//  |_|\_\\  |_||  |_|| /__//    
        -|_||  `-----`   `-` --`  `-`   `-`  `--`     
         `-`                                          
    
    Showing 0 comments
    Subscribe by RSS
    There are no comments.
©Larson Texts, Inc. All Rights Reserved.