Browse the Topics, Table of Contents, and Index
Follow us:
Twitter Facebook

2.1 Unit Prices

2.1 Unit Prices
<
>
  • Math Help

    Notice that a unit price is a type of rate. This means that it is a fraction that has different units in the numerator and denominator. Here are some examples of rates.

    Of these, the first rate is a unit price because it gives the price (in dollars) per unit of length, area, volume, weight, quantity, or time. Here are some other examples.

  • Consumer Suggestion

    The largest coffee supplying countries, Columbia, Brazil, and Vietnam, have experienced poor crops in recent years due to weather conditions. Coffee manufacturers, such as Maxwell House, Dunkin Donuts, and Folgers, have reported raising prices on their products to meet the demands placed on them by the suffering coffee industry.

    Go to CNNMoney.com to watch a video on "Paying more for your cup of Joe."

  • Checkpoint Solution

    Remember that fluid ounce is a measure of volume, while ounce is a measure of weight. The use of the term "ounce" for both measures stems from the fact that one fluid ounce of water weighs about one ounce. This relationship is summarized in the saying "A pint's a pound the world around."

    There are 16 fluid ounces in a pint. And there are 16 ounces in a pound.

  • Comments (2)

    These comments are not screened before publication. Constructive debate about the information on this page is welcome, but personal attacks are not. Please do not post comments that are commercial in nature or that violate copyright. Comments that we regard as obscene, defamatory, or intended to incite violence will be removed. If you find a comment offensive, you may flag it.
    When posting a comment, you agree to our Terms of Use.

     _    _      ___     _    _     ______   _____    
    | || | ||   / _ \\  | || | ||  /_   _// |  __ \\  
    | || | ||  / //\ \\ | || | ||   -| ||-  | |  \ || 
    | \\_/ || |  ___  ||| \\_/ ||   _| ||_  | |__/ || 
     \____//  |_||  |_|| \____//   /_____// |_____//  
      `---`   `-`   `-`   `---`    `-----`   -----`   
                                                      
    
    Showing 2 comments
    Subscribe by RSS
    system user
    Jackie (moderator)6 years ago |
    The Atlantic recently shared the article, "The 11 Ways Consumers Are Hopeless at Math." In a new Math in the News blog post, we find further reason for consumers to brush up on math such as unit prices.

    http://www.andyou.com/blog/math-in-the-news/math-in-the-news-consumer-math/
    0
    system user
    Jackie (moderator)6 years ago |
    Have you ever looked at the unit prices of items at the grocery store? If not, it could be saving you money!

    After viewing this page in the Math & YOU textbook (pg 52), read this post on the andYOU blog about how to find the most nutritional food for your money:

    http://www.andyou.com/blog/math-in-the-news/math-in-the-news-unit-prices/
    0
©Larson Texts, Inc. All Rights Reserved.